W
średniowieczu kwiaty pełniły istotną rolę i symbolizowały różne cechy. Często ofiarowywano kwiaty Bogu i świętym. Również modlitwy traktowane są jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem. A słowo to pochodzi od łacińskiego słowa rosarium czyli ogród różany.

I właśnie dlatego postanowiliśmy utworzyć szczególne miejsce modlitwy plenerowej (po lewej stronie od wejścia głównego do kościoła). Zaczęliśmy budować skalniak - związany z tajemnicami różańca. To nie jest jednak taki znany nam kopczyk ziemi z kamieniami, ale krzewy, które opierają swoje gałązki i kwiaty na wielkich głazach. Cztery tajemnice obsadzone są różami w odpowiednich kolorach. 

Stopniowo obsadzamy teren nowymi krzewami róż, według woli ofiarodawców. Pierwsze już zakwitły, potrzeba jeszcze trochę czasu, by nasz ogród stał się ulubionym miejscem modlitwy.

10 listopada 2023 r. zasadziliśmy ponad 30 nowych róż. Dziękujemy panu Heniowi za ofiarną pracę przy kopaniu dołków. Również podziękowania kierujemy dla pani Ani, która starannie pieliła rabaty, usuwając najmniejsze nawet chwasty. Bóg zapłać za pracę i poświęcony czas. Wszystkie krzewy zostały już okryte ziemią i korą i przygotowane na "zimowy sen"...Róże pnące otrzymały też odpowiednie podpory, które są ustawione we właściwych miejscach.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Umocnione zostało także zejście do grodu i obsiane trawą. Wcześniej bowiem, spływająca sprzed kościoła woda deszczowa rozmywała nasyp.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Po lewej stronie, przy Tajemnicach Radosnych,  planujemy postawić
trzy ławki,aby osoby starsze mogły odpocząć i pomodlić się.
Szukamy sponsorów i ofiarodawców...Królowa kwiatów
To jeden z najpiękniejszych kwiatów. Jej uroda spowodowała, że nazwano ją królową kwiatów. Królowa jest bardzo wymagająca i prosi, by się nią szczególnie opiekować. Dlatego poszukujemy ogrodników, którzy o nią zadbają. W pełnym sezonie musimy zadbać o odchwaszczanie krzewów, systematyczne spulchnianie gleby wokół nich, podlewanie i ochronę przed szkodnikami.
Pielęgnacja róż nie należy do specjalnie trudnych. Ważne, żeby wykonywać ją starannie i regularnie.

Osobom, które pomagają w pieleniu różanego ogrodu, serdeczne Bóg zapłać!


Przy tajemnicach Chwalebnych planujemy ustawić na postumencie figurę Matki Bożej Fatimskiej.
To najlepsze miejsce, bo w tej części różańca wspominamy dwie tajemnice związane z Maryją:


          4 – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

       5 – Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

Chcemy stworzyć grupę osób, które będę dbały, by nasze miejsce modlitwy plenerowej było piękne! 
W marcu 2024 róże zostały przycięte, aby dobrze się krzewiły i pięknie kwitły smile Ojciec Ryszard – opiekun różanego ogrodu, zaprasza chętnych do współpracy.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.