W
średniowieczu kwiaty pełniły istotną rolę i symbolizowały różne cechy. Często ofiarowywano kwiaty Bogu i świętym. Również modlitwy traktowane są jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem. A słowo to pochodzi od łacińskiego słowa rosarium czyli ogród różany.

I właśnie dlatego postanowiliśmy utworzyć szczególne miejsce modlitwy plenerowej (po lewej stronie od wejścia głównego do kościoła). Zaczęliśmy budować skalniak - związany z tajemnicami różańca. To nie będzie jednak taki znany nam kopczyk ziemi z kamieniami, ale krzewy, które opierają swoje gałązki i kwiaty na wielkich głazach. Cztery tajemnice obsadzone będą różami w odpowiednich kolorach.  Na półce pod chórem umieszczone są koperty z obrazkiem róży. Ofiarodawców prosimy o wybranie ulubionej tajemnicy różańcowej. Koperty „z różą” prosimy składać na tacę w czasie niedzielnej Mszy św. Listę fundatorów zamieścimy w specjalnej księdze pamiątkowej.

Za wszystkie „koperty z różą” złożone w niedziele na tacę – serdeczne Bóg zapłać. Stopniowo będziemy obsadzać teren nowymi krzewami róż, według woli ofiarodawców. Pierwsze już zakwitły, potrzeba jeszcze trochę czasu, by nasz ogród stał się ulubionym miejscem modlitwy.

Umocnione zostało także zejście do grodu i obsiane trawą. Wcześniej bowiem, spływająca sprzed kościoła woda deszczowa rozmywała nasyp.


Królowa kwiatów
To jeden z najpiękniejszych kwiatów. Jej uroda spowodowała, że nazwano ją królową kwiatów. Królowa jest bardzo wymagająca i prosi, by się nią szczególnie opiekować. Dlatego poszukujemy ogrodników, którzy o nią zadbają. W pełnym sezonie musimy zadbać o odchwaszczanie krzewów, systematyczne spulchnianie gleby wokół nich, podlewanie i ochronę przed szkodnikami.
Pielęgnacja róż nie należy do specjalnie trudnych. Ważne, żeby wykonywać ją starannie i regularnie.

Osobom, które pomogły w pieleniu różanego ogrodu, serdeczne Bóg zapłać. Szczególne podziękowanie kierujemy do pana Henia, który przez kilka dni przesiewał ziemię i usuwał kamienie.